Sėkmės istorijos

Lietuvos Rizikos ir Privataus kapitalo asociacija

„Eldes“ ir „LitCapital“: Bendradarbiavimas su fondu yra kaip vyresnio brolio atėjimas

- „Eldes“ komanda: CEO Artūras Taicas
- Kontrakto metai: 2014 m.
- Ką investicija padėjo pasiekti: investicijos padėjo sukurti ne vieną inovatyvų produktą kaip, pavyzdžiui, Fumerex, kuris šiandien užima 5% Estijos rinkos; įmonės produkcija šiuo metu eksportuojama į daugiau nei 80 pasaulio šalių.

Virš 90% savo produkcijos „Eldes“ eksportuoja į užsienį, o įmonės gaminiai parduodami jau aštuoniasdešimtyje pasaulio šalių. Čia „Eldes“ konkuruoja su didžiaisiais pasaulio gamintojais, tokiais kaip „Jablotron“, „DSC“ ar „Paradox“, gebėdami apjungti visas pažangių dūmų signalizacijų funkcijas, tačiau įmonės vadovas Artūras Taicas ir fondo „LitCapital“ atstovas Julius apie savo sėkmę kalba ramiai: „Nemanom, kad viskas yra pasiekta“

Kodėl nusprendėte bendradarbiauti?

 

Artūras, Eldes: Mes kreipėmės į LitCapital, nes reikėjo finansinių išteklių, bet tuo metu mes neturėjome materialaus turto. Mūsų įmonės turtas buvo intelektualinė nuosavybė – žmonės – kadangi esame programinės įrangos kūrėjai. Tokiose institucijose kaip bankai, tai yra sunkiai apskaičiuojamas turtas ir verslo galimybes augti įrodyti yra sunku, todėl jos nefinansuoja arba finansuoja atsargiai. Jos nepasitiki jauna įmone, nors ji gali turėti didelių ambicijų. Tokios įstaigos kaip rizikos kapitalo fondai – jos įžvelgia giliau, mato perspektyvą, tolimą horizontą, ką galima pasiekti, todėl leidžia pritraukti pinigus lengviau.

Julius, LitCapital: Investuojant į Eldes, mums buvo svarbu, kad tai įmonė, kuri užsiima veikla, kuria mes tikėjome. Tai jos technologinė kryptis, turimas know-how, R&D (research and development - aut. past.) veiklos, kurios vykdomos ne kur kitur, o čia – Lietuvoje, kad ir pats produktas kuriamas Lietuvoje. Mūsų suvokimu, yra svarbu, kad Lietuvos įmonės kurtų savo produktus, o ne tik būtų paslaugų centrai, kurie parduoda pigią darbo jėgą, nes tai nėra tvarus verslas Lietuvos ekonomikai. Jei galime investuoti į įmonę, kuriančią nuosavą produktą, mūsų supratimu, tai yra didelė pridėtinė vertė tiek pačiai įmonei, tiek ir šalies ekonomikai.

Kuo fondas prisidėjo prie įmonės sėkmės?

 

Artūras, Eldes: Mūsų bendradarbiavime su LitCapital yra kelios sritys, kuriose turėjome šaunių rezultatų ir vis dar turime, nes iki šiol dirbame kartu. Vienas iš dalykų yra finansinė drausmė: labai svarbu turėti ataskaitas, aiškias pelno-nuostolių ataskaitas kiekvieną mėnesį. Mes taip pat turime bendrą valdybą, kurioje gvildename ateities perspektyvas. Dalintis patirtimi yra labai svarbu: fondo žmonės dirba ir kitose įmonėse, į kurias investuoja, todėl jie turi daug informacijos ir įvairios praktinės patirties, o tai labai padeda matyti platesniu mastu, įžvelgti galimybes. Fondas taip pat suteikė sinergiją, kuri atveda į geresnį rezultatą: žiūrint į mūsų 2012 m. rezultatus ir 2019 m. rezultataus, matosi, kad įmonė užaugo ne procentais, o kartais, ir pasiekė labai stabilių rezultatų tiek apyvarta, tiek EBITDA.

"Mūsų suvokimu, yra svarbu, kad Lietuvos įmonės kurtų savo produktus, o ne tik būtų paslaugų centrai, kurie parduoda pigią darbo jėgą, nes tai nėra tvarus verslas Lietuvos ekonomikai."
Julius, LitCapital

 

Manau, vienas sėkmingiausių projektų kompanijai yra tai, jog esame Estijoje su mūsų partneriu, saugos tarnyba G4S. Mes sukūrėme išmanųjį dūmų ir anglies monoksido detektorių, kurio pardavimai vyksta ne vienetais, o dešimtimis tūkstančių, ir šiandien jis užima 5% Estijos rinkos. Per paskutinius du ar tris metus jo pagalba pavyko išgelbėti šimtus gyvybių. Įsivaizduokite: tai yra toks unikalus sprendimas, kad jis leidžia aptikti gaisrą arba gaisro užuomazgas, kada žmonės dar vizualiai negali to pastebėti, o įrangos jutikliai jau fiksuoja, kad ten kažkas įvyks. Kas vyksta toliau? Signalas yra išsiunčiamas į saugos tarnybą, jos žmonės operatyviai atvažiuoja ir padeda išvengti nelaimingų atsitikimų. Dėl šio projekto mes daug diskutavome su LitCapital idėjų ir įgyvendinimo lygmenyje. Iš fondo labai jaučiasi skandinavijos įtaka, požiūris į gyvybę, žmogaus sveikatą.

Kokia yra didžiausia jūsų bendradarbiavimo sukurta vertė?

 

Artūras, Eldes: Kai fondas atėjo, mes nepažinojome taip giliai žmonių, bet jie atnešė pinigų maišą. Turėjome teisingai panaudoti tą maišą: teisingai investuoti, surinkti komandą, kuri vykdys ir kurs vertę. Paskui pradėjome dirbti ir geriau pažinti žmones bei jų kompetencijas. Tuomet perėjome į konkrečios pridėtinės vertės kūrimą.

Bendradarbiavimas su fondu yra kaip vyresnio brolio atėjimas, nes visada gali klausti, kas, vystant verslą, yra labai svarbu. Tu visada gauni atsakymą, kad ir koks jis bebūtų – geras ar blogas. Jei jis blogas, tu nestovi vietoje, o žiūri kitokius variantus. Sitaucijų yra labai įvairių: kad ir dabar – ar paskutinį ketvirtį mes galvojome, kad kalbėsime apie situaciją dėl koronaviruso? Niekas apie tai negalvojo, bet, turėdami bendrą valdybą, mes diskutavome, kaip šiuo metu ne spaustis, o kurti vertę. Ir mūsų rezultatai gerėja, nes tai yra galimybių metas. Fondas tai padeda suprasti pavyzdžiais. Mūsų atveju, jis neleidžia užmigti ant laurų: nukreipia ir padeda suvokti, kaip tokiose situacijose finansai gali kisti. Mes gauname labai daug statistikos, kurią galime analizuoti ir priimti sprendimus.

Kokioje bendradarbiavimo stadijoje esate dabar ir kokie yra jūsų ateities tikslai?

 

Julius, LitCapital: Mes esame investavę į įmonę, turime tikslus toliau ją vystyti ir toliau investuoti, kurti produktus, išgryninti verslo modelį, padaryti jį tvarų. Mūsų didžiausias dėmesys yra į tvarų ir nuolatos augančio verslo modelį. Nemanom, kad viskas yra pasiekta. Kadangi investavome pakankamai ankstyvoje įmonės stadijoje, tai galvojame, kad tikrai dar galima daug ką nuveikti.

"Bendradarbiavimas su fondu yra kaip vyresnio brolio atėjimas, nes visada gali klausti, kas, vystant verslą, yra labai svarbu."
Artūras, Eldes

 

Artūras, Eldes: Mes matome vienodai, kas yra labai svarbu. Šiuo metu kuriame unikalų produktą, kurio Europoje iki šiol nebuvo. Jis susietas ir su išmaniomis saugos sistemomis, ir su sveikata, ir su turtu, ir su automatizacija. Tai – bendras tikslas, bendra kryptis, kuri mus kartu už rankos susikabinus veda į priekį.

Iš fondo žmonių mes tikimės palaikymo, kontaktų ir pagalbos užsienyje, nes daugiau nei devyniasdešimt procentų eksportuojame į Europos ir kitas pasaulio šalis. Fondo kontaktai labai padeda turėti šiltesnį priėjimą prie potencialių klientų. Tai yra viena iš esmių.

More stories:

„kevin.“ ir „Startup Wise Guys“ : Akceleratorius startuoliui yra lyg pradinė mokykla
„TransferGo“ ir „Practica Capital“: Vietinės rinkos yra mažos, todėl mes esame priversti mąstyti globaliai nuo pirmųjų dienų
„InMedica“, „BaltCap“ ir „INVL“: Daryk taip, kad būtų gerai tavo klientui, o jau pinigai ateis savaime
„Interactio“ ir „Change Ventures“: Jei produktas atitinka rinkos lūkesčius, verslas ima plėtotis dramatiškai
„Millo“ ir „Iron Wolf Capital“: Investicijos pritraukimas yra ne vieno mėnesio per metus procesas, o nuolatinis santykių kūrimas
„PVcase“ ir „Contrarian Ventures“: Visada turi būti palaikoma pozicija, kad ne tave investuotojai renkasi, o tu juos renkiesi