Naujienos

Lietuvos Rizikos ir Privataus kapitalo asociacija

Privataus ir rizikos kapitalo fondai Vidurio ir Rytų Europoje pritraukė rekordinę 1,8 milijardo eurų sumą

2019 m. rugpjūčio 21 d.Briuselis, Belgija. 

Remiantis naujausiais „Invest Europe“ duomenimis, į Vidurio ir Rytų Europos (VRE) privataus ir rizikos kapitalo fondus pritrauktų lėšų suma 2018 m. pasiekė aukščiausią metinį lygį per dešimtmetį ir sudarė 1,8 milijardo eurų.

Šiandien paskelbta „Invest Europe“ 2018 m. Vidurio ir Rytų Europos privataus ir rizikos kapitalo statistikos ataskaita atskleidžia, kad į VRE privataus kapitalo fondus pritrauktos lėšos pasiekė 1,1 milijardo eurų, tuo tarpu rizikos kapitalo fondai antrus metus iš eilės pritraukė daugiau nei 500 milijonų eurų.

Privataus kapitalo investicijos į VRE įmones 2018 m. siekė 2,7 milijardo eurų, ir tai yra antra didžiausia kada nors pasiekta suma, nusileidžianti tik 2017 m. užfiksuotam 3,5 milijardo eurų rekordui. Finansuojamų įmonių skaičius per metus padidėjo 50 proc. - iki beveik 400, tai taip pat yra tik rekordui nusileidžiantis skaičius. Šiuos pokyčius lėmė ženklus rizikos kapitalo lėšas pritraukusių VRE įmonių skaičiaus padidėjimas.

Privataus kapitalo ir rizikos kapitalo fondų realizuotų investicijų skaičius VRE pasiekėvisų laikų rekordą – 2018 m. buvo parduotos 128 įmonės. Pasitraukimo sandoriai jau penktus metus iš eilės viršijo 1 milijardo eurų vertę, skaičiuojant pagal investicijosįsigijimo savikainą. Daugiau nei pusė bendros realizuotų investicijų sumos, sudarančios 575 milijonus eurų, buvo atlikta Lenkijoje.

Aukštas privataus ir rizijokos kapitalo lėšų pritraukimo, investicijų ir jų realizavimo aktyvumo lygis Vidurio ir Rytų Europoje 2018 m. rodo, kad ir toliau kyla regiono patrauklumas investuotojams, – teigia Robert Manz, „Invest Europe“ Vidurio ir RytųEuropos darbo grupės pirmininkas. – Tarptautiniai investuotojai privataus ir rizikos kapitalo investicijas laiko vienu iš geriausių būdų pasiekti patikimas regiono rinkas ir greitai augančias įmones.

Remiantis Tarptautinio valiutos fondo (TVF)1 duomenimis, visos į „Invest Europe“ ataskaitą įtrauktos VRE regiono valstybės 2018 m. viršijo Europos Sąjungos 2,1 proc. BVP augimą. Aštuoniose valstybėse metinis augimas viršijo 4 proc., tuo tarpu Lenkijoje, Vengrijoje ir Latvijoje augimas buvo ypač didelis ir siekė atitinkamai 5,1 proc., 4,9 proc. ir 4.8 proc.

Praėjusiais metais Lenkijai teko didžiausia privataus kapitalo investicijų suma – jos įmonės sulaukė 850 milijonų eurų. Nedaug nuo jos atsiliko Čekijos Respublika, į kuriosįmones per privataus kapitalo ir rizikos kapitalo fondus buvo investuota 767 milijonai eurų. Daugiausiai investicijų sulaukusių įmonių - 190, o tai yra beveik pusė visųfinansuotų įmonių – buvo Vengrijoje.

Biotechnologijų ir sveikatos priežiūros sektoriams teko didžiausia VRE privataus ir rizikos kapitalo investicijų dalis, sudaranti 32 proc. bendros 2018 m. vertės, tuo tarpu vartojimo prekių ir paslaugų įmonėms teko 27 proc. lėšų. Regionas taip pat pasižymi technologijų startuoliais, įskaitant Čekijos kompiuterinio saugumo grupę „Avast“, kuri 2018 m. atliko didžiausią pirminį viešą akcijų siūlymą (PVAP) Londono akcijų biržoje, kurio metu įmonį įvertinta 2,4 milijardo svarų sterlingų. Tuo tarpu Rumunijos robotinio procesųautomatizavimo įmonė „UiPath“ per finansavimo etapą šiais metais buvo įvertinta 7 milijardais JAV dolerių ir tapo viena iš vertingiausių dirbtinio intelekto įmonių pasaulyje.

„Invest Europe“ yra pelno nesiekianti asociacija, atstovaujanti Europos privatų kapitalą, rizikos kapitalą ir tarptautinius jų investuotojus. Jos tyrimų duomenų bazė yra patikimiausia ir autoritetingiausia šiame sektoriuje. 2018 m. Vidurio ir Rytų Europos privataus kapitalo statistikos ataskaitą galima nemokamai parsisiųsti iš asociacijos interneto svetainės investeurope.eu.

Daugiau naujienų:

Pasirašytas sandoris tarp UAB „Altechna“ akcininkų. Papildomai investuoja plėtros kapitalo fondas „LitCapital“
Po “Swedbank” investicijos, galutinis “Practica Capital” fondo dydis pasiekė 28,5 mln. eurų
„INVL Baltic Sea Growth Fund“ investuoja į pirmaujantį medicininės mobilumo įrangos gamintoją
Investuotojai tiki saulės jėgainių startuoliais
Reklamos technologijų startuolis „RedTrack“ pritraukė beveik 0,5 mln. Eur investiciją
Koinvesticinis fondas investavo į dirbtinio intelekto sprendimą širdies ligoms tirti
„Livonia Partners“ pardavė savo pirmąją investiciją – estų „Thermory“
Baltijos šalių privataus ir rizikos kapitalo rinkos apžvalga 2010–2019 m.
„INVL Baltic Sea Growth Fund“ fondas įgijo kontrolinį „Eco Baltia“ akcijų paketą
Startuolis „Multiorders“ pritraukė investiciją iš „Startup Wise Guys“