Naujienos

Lietuvos Rizikos ir Privataus kapitalo asociacija

Investicijoms į startuolius – palankesnės sąlygos

Nuo 2020 metų įsigaliojo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotas pelno mokesčio įstatymo pakeitimas, kuris Lietuvos ir užsienio investuotojams suteiks galimybę lanksčiau investuoti į startuolius. Pelno mokesčio lengvata nuo šiol taikoma ne tik į akcijas, bet ir į konvertuojamas obligacijas investuojantiems rizikos ir privataus kapitalo subjektams. Tikimasi, kad šis pakeitimas paskatins didesnes privataus ir rizikos kapitalo fondų investicijas į ankstyvosios stadijos startuolius.

Iki šiol pelno mokesčio lengvata galėjo naudotis tik tie rizikos ir privataus kapitalo subjektai, kurie 70 proc. kapitalo vertės investuodavo į nuosavybės vertybinius popierius (akcijas). Pagal priimtą įstatymo pakeitimą 70 proc. riba yra taikoma tiek nuosavybės vertybiniams popieriams, tiek konvertuojamoms obligacijoms kartu arba jei investicijų portfelis yra formuojamas tik vienu iš šių investicijų būdų.

„Tai daug lankstesnė ir patrauklesnė investavimo priemonė, todėl tikimės, kad šie reguliaciniai pokyčiai paskatins Lietuvos ir užsienio investuotojus drąsiau investuoti į ankstyvosios veiklos stadijos inovatyvias įmones“,  – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

Verslo praktika rodo, kad investavimas į nuosavybės vertybinius popierius nebuvo patrauklus nei startuoliams, nei investuotojams: startuolis praranda dalį įmonės kontrolės, o investuotojui atsiranda rizika, kad startuolio nesėkmingos veiklos atveju investiciją bus sudėtinga arba praktiškai neįmanoma atgauti.

Šiuo metu plačiau paplitęs investavimo į konvertuojamąsias obligacijas modelis, itin patrauklus augančioms ir investuotojų pritraukti siekiančioms įmonėms, dar neturinčioms didelio kapitalo. Įsigijus konvertuojamųjų obligacijų, yra suteikiama teisė jas pakeisti į įmonės akcijas, tad šio tipo vertybiniai popieriai gali turėti didelį potencialą įmonės sėkmės atveju. Toks modelis leidžia startuoliams išlaikyti didesnę savo įmonės kontrolę, palengvina įmonės vertės nustatymo klausimus ir suteikia galimybę investuotojui geriau apsaugoti savo investicijas.

Anot Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos direktorės Skaistės Budbergytės-Zabielaitės, valstybės dedamos pastangos gerinant rizikos ir privataus kapitalo subjektų teisinę ir mokestinę aplinką reikšmingai prisideda prie investicijų plėtros.

„Valstybė pastaraisiais metais deda daug pastangų, siekdama gerinti rizikos ir privataus kapitalo subjektų teisinę ir mokestinę aplinką. Tai reikšmingai prisideda prie investicijų plėtros, t. y. kiekvienais metais stebime augantį investicijų mastą iš rizikos ir privataus kapitalo fondų. Džiugu, kad nuo šių metų įsigaliojo patobulintas Pelno mokesčio įstatymas, kuris išplečia pelno mokesčio lengvatos taikymą. Dėl rizikos valdymo ir kitų motyvų konvertuojamosios obligacijos (o ne akcijos) yra ta finansinė priemonė, kuria startuoliams yra lengviau prisitraukti investicijų iš fondų,“ – teigia S. Budbergytė-Zabielaitė.

Daugiau skaitykite čia: https://miestonaujienos.lt

Daugiau naujienų:

VERSLO ISTORIJOS
Lietuva – finansinių technologijų rinkos lyderė Europos Sąjungoje
Apklausa: startuoliai palankiai vertina Lietuvos ekosistemą, bet stokoja finansavimo
„Practica Capital“ rizikos kapitalo fondas investavo į Latvijos startuolį „Edurio“
VŽ: Padengusi virš 3 mln. Eur įsipareigojimų „Saurida“ baigė restruktūrizavimą
„INVL Baltic Sea Growth Fund“ fondo dydis baigus platinimą pasiekė 165 mln. eurų
Centrinės Europos PE tyrimas
VERSLO ISTORIJOS
EIB steigia regioninį biurą stiprindamas savo dalyvavimą ir veiklą Baltijos šalyse
Rekordinis „LitCapital“ pelningumas 2019 m.