CEE

 

 

Privataus ir rizikos kapitalo investicijos į Centrinės ir Rytų Europos (CRE) bendroves 2017 m. pasiekė rekordinę 3,5 mlrd. EUR sumą, remiantis naujais „Invest Europe“ duomenimis.

 

113 % augimas, lyginant su ankstesniais metais, pralenkia šio regiono 2008-ųjų metų investicinį piką net 40 %, kaip rodo šios šakos asociacijos Centrinės ir Rytų Europos privataus kapitalo statistikos 2017 m. ataskaita, iš kurios taip pat matyti stiprūs lėšų pritraukimo ir išėjimo rezultatai regione. CRE regiono vartojimo prekių ir paslaugų sektorius pritraukė didžiąją dalį investicinio kapitalo, kuri sudaro tris ketvirčius nuo visos sumos, toliau sekė technologijų (ICT) sektorius su 11 % rodikliu. Stipriai pasireiškė Lenkijos bendrovės, gavusios 71 % nuo visos investicijų sumos, po jų atitinkamai sekė Rumunijos, Vengrijos ir Latvijos bendrovės.

 

„Rekordinės privataus ir rizikos kapitalo investicijos į Centrinės ir Rytų Europos bendroves padeda kurti regionines ir pasaulines sėkmės istorijas“, – sako Robert Manz, „Invest Europe“ Centrinės ir Rytų Europos darbo grupės vadovas ir CRE privataus kapitalo firmos „Enterprise Investors“ vadovaujantysis partneris. „Tarptautinius investuotojus privilioja regiono ekonomikos patrauklus augimas, stiprūs vartojimo išlaidų rodikliai ir privataus kapitalo fondų valdytojai, įrodę savo gebėjimą identifikuoti investavimo galimybes, užtikrinančias aukštą augimo laipsnį.“

 

Pavyzdžiui, pastaruoju metu šio regiono privataus kapitalo investicijomis pasinaudojo „Avast Software“, Čekijos kibernetinio saugumo bendrovė, kuri anksčiau šiais metais buvo įtraukta į Londono akcijų biržos sąrašą, o jos pirminis viešas pasiūlymas (IPO) buvo didžiausias kada nors šioje biržoje pateiktas pasiūlymas technologijų srityje. Lenkijos maisto prekių parduotuvių tinklas „Dino Polska“sparčiai išsiplėtė iki beveik 630 parduotuvių, prieš pernai pateikdamas savo pirminį viešą pasiūlymą (IPO) Varšuvos akcijų biržoje. Šių metų kovą Rumunijos robotikos ir procesų automatizavimo sprendinių tiekėjas „UiPath“ buvo įvertintas 1 mlrd. JAV dolerių, t.y. daugiau nei 10 kartų brangiau, lyginant su bendrovės vertinimu pernai balandį, kai vyko vėliausias finansavimo pritraukimas į šią bendrovę.

 

Pernai Rumunija buvo sparčiausiai auganti Europos ekonomika, jos faktinis BVP augimas sudarė 6,4 %, remiantis Europos Komisijos duomenimis. Lenkijos, Čekijos ir Vengrijos ekonomikos taip pat auga sparčiau nei pagrindinių Vakarų Europos šalių ekonomikos. Iš 12 ES valstybių narių, kurių atžvilgiu prognozuojama, kad jų BVP 2018 m. augs daugiau nei 3 %, net devynios yra Centrinės ir Rytų Europos šalys.

 

Privataus kapitalo pritraukimas rinkoje padidėjo 46 %, lyginant su ankstesniais metais, ir pasiekė 1,3 mlrd. EUR 2017 metais, įskaitant rekordinę 360 mln. EUR pritraukto rizikos kapitalo sumą. Europos investuotojai iš kitų nei CRE regionų suteikė 38 % nuo visos pritrauktų lėšų sumos, o pasauliniai kapitalo šaltiniai iš už Europos ribų prisidėjo 26 %, iš pastarųjų didžiąją dalį sudarė JAV investuotojai. Fondų fondai buvo pagrindinis kapitalo šaltinis, sudaręs 31 %  nuo visos sumos, po jų sekė vyriausybinės agentūros su 26 % rodikliu.

 

Išėjimų iš bendrovių CRE regione bendra vertė sudarė 1,3 mlrd. EUR, esant istoriškai aukštam investicijų lygiui, ir šis išėjimų rodiklis, lyginant su ankstesniais metais, buvo 16 % didesnis bei, vertinant istoriškai, trečias didžiausias metinis investicijų atsiėmimo rodiklis regione. Antrinis išpirkimas buvo labiausiai naudojamas išėjimo būdas, sudaręs 38 % bendros sandorių vertės, po jo sekė verslo pardavimo būdas su 29 % rodikliu.

 

Aukšti privataus kapitalo pritraukimo, investicijų ir išėjimų rodikliai Centrinėje ir Rytų Europoje praeitais metais sudaro tik dalį Europos rinkos sėkmės istorijos. Visame žemyne bendras investicijų į Europos bendroves lygis buvo aukščiausias per dešimtmetį ir sudarė 71,7 mlrd. EUR, t.y. 29 % daugiau nei ankstesniais metais. Beveik 7 tūkstančiai bendrovių gavo investicijų, o iš tų bendrovių 87 % buvo mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ).

 

„Invest Europe“ yra ne pelno siekianti asociacija, atstovaujanti Europos privataus kapitalo, rizikos kapitalo sektoriams ir šių sektorių investuotojams visame pasaulyje. Šios asociacijos atliekami tyrimai yra stipriausi ir turi didžiausią autoritetą šioje ekonomikos šakoje. Centrinės ir Rytų Europos privataus kapitalo statistikos 2017 m. ataskaitą galima nemokamai parsisiųsti iš asociacijos svetainės adresu investeurope.eu