Rūta Laukien, iš Lietuvos kilusi JAV verslininkė, kartu su dviem partneriais steigia fondą, investuosiantį į biotechnologijų įmones ir startuolius Baltijos šalyse. Įmonė registruota Liuksemburge, bet jos biuras bus Lietuvoje. Fondo dydis, planuojama, sieks 40–50 mln. Eur.

Ponia Laukien sako, kad steigiamas „GrayBella Capital Baltic“ bus subfondas. Valdančioji bendrovė „GrayBella Capital“ yra registruota Bostone (JAV). Ji valdo du fondus: „GrayBella Capital I“ ir dabar formuojamą „GrayBella Capital Baltic I“. Abiejų fondų patarėjų taryba yra bendra, bet lėšos bus atskirtos, nes, kaip teigia pašnekovė, vieni investuotojai nori investuoti tik Rytuose, kiti – tik Pietuose. Tiesa, yra ir tokių, kurie pinigus prašo paskirstyti abiem regioniniams fondams.

„GrayBella Capital I“ investuoja Pietų Europoje – daugiausia Ispanijoje ir Portugalijoje. Jo dydis – 150 mln. USD. O „GrayBella Capital Baltic I“ investuos Rytų Europoje – Baltijos šalyse, Rumunijoje ir Ukrainoje. Jo dydis bus apie 40–50 mln. USD“, – sako pašnekovė.

„GrayBella Capital Baltic I“ šiuo metu turi tris partnerius. Tai Richardas Kivelis, Masačusetso technologijos instituto (MIT) dėstytojas ir daugkartinis investuotojas iš Bostono (JAV), p. Laukien ir Šarūnas Narbutas, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas ir „Investuok Lietuvoje“ valdybos narys.

Fondas Liuksemburge jau yra registruotas. Šiuo metu formuojamas pradinis fondo veiklai būtinas kapitalas (angl. operational capital) ir yra paskelbtas kvietimas potencialiems investuotojams ir verslo angelams (angl. fundrasing), norintiems dalyvauti fondo veikloje. Ponia Laukien jau susitiko ir su Lietuvos verslo angelais ir juos vienijančia organizacija „LitBAN“.

Anot jos, „GrayBella Capital Baltic I“ siūlo tiek koinvestavimo galimybę, tiek galimybę Lietuvos verslo angelams ir verslininkams prisidėti prie fondo. Ji priduria, kad potencialių investuotojų susidomėjimas biotechnologijų fondo veikla yra, bet pinigų sąskaitoje ir parašų ant sutarčių dar ne.

„Norime pritraukti investicijų iš viso pasaulio. O Liuksemburgas yra teisine bei politine prasme saugus ir pasaulyje gerai žinomas finansų centras, kur jau yra daug fondų. Svarstėme pagrindinę būstinę (ir juridinį vienetą) registruoti Lietuvoje. Bet dalį investuotojų, nesusipažinusių su šalimi, tai gali atbaidyti. Taip pat norime, kad fonde būtų ir dalis kapitalo iš Lietuvos“, – aiškina verslininkė.

Tai, anot jos, padidina investuotojų pasitikėjimą, nes jie mato, kad ir pačios šalies, kurioje investuojama, atstovai tomis idėjomis tiki.

„Norėdami parodyti pasitikėjimą regionu, mes – trys fondo partneriai – investuosime ir savo asmeninių lėšų. Jos sudarys nuo 1% iki 2% viso kapitalo“, – priduria pašnekovė.

Fondo veiklos startas, galimai ir pirma investicija, numatoma po kiek daugiau nei metų – 2020-aisiais.

Fondas investuos į biotechnologijas ir vadinamąsias sudėtingas arba giliąsias technologijas. Kol kas į biotechnologijas orientuoto fondo Lietuvoje nėra. Tad yra vilties, kad „GrayBella Capital Baltic I“ pagyvins šią svarbią sritį.

Plačiau: https://www.vz.lt/technologijos-mokslas/2018/11/15/lietuvoje-kuriamas-50-mln-eur-investiciju-i-biotechnologijas-fondas