Apie VCA

Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija (LT VCA) vienija privataus ir rizikos kapitalo rinkos dalyvius Lietuvoje, kurios pagrindinis veiklos tikslas yra kartu su kompetentingomis Lietuvos institucijomis ir partneriais dalyvauti formuojant ir vykdant bendrą rizikos ir privataus kapitalo verslo politiką, kuriant ir tobulinant jos įstatymus, koordinuoti Asociacijos narių pastangas, plėtoti veiklą, atstovaujant jų ekonominiams ir teisiniams interesams, propaguojant rizikos ir privataus kapitalo investicijas Lietuvoje, pabrėžiant šios  rinkos plėtros naudą valstybei, įmonėms ir kitiems susijusiems rinkos dalyviams ir ūkio subjektams.

Taip pat LT VCA tikslas informuoti visuomenę apie asociacijos narių veiklą, didinti inovatyvių/novatoriškų įmonių produkciją plėtojant patrauklią ir tvarią aplinką verslininkams, instituciniams investuotojams ir fondų valdytojams ir kt.

Šiuo metu asociacija vienija 31 aktyvią bendrovę-narį, vykdantį įvairių rušių rizikos kapitalo veiklą. Šiuo metu yra 10 tikrųjų ir 21 asocijuotas narys.

LT VCA įkūrė UAB LitCapital Asset Management, UAB BaltCap ir UAB SEB Venture Capital 2009 m. gegužės mėnesį. Privataus kapitalo (PE) ir rizikos kapitalo (VC) investicijos egzistuoja Lietuvoje nuo XX a. 10-ojo dešimtmečio pradžios. Per šį laikotarpį PE ir VC rinka pasikeitė, iš nišinės tapo vieną iš pirmaujančių lyderių.

LT VCA ne tik teikia paslaugas savo narių vardu (prižiūri teisinius, reguliavimo ir mokesčių klausimus, atlieka tyrimus ir renka statistinius duomenis, užsiima mokymais, plėtra ir komunikacija, ir kt.), bet ir atlieka verslo atstovavimo ir propagavimo centrinės platformos vaidmenį santykiuose su instituciniais investuotojais, nuomonės lyderiais ir viešosios politikos formuotojais. Asociacija padeda gerinti ūkio finansavimą, ypač smulkiajam verslui, skatinti ūkio augimą ir verslumą. LT VCA atvira bendradarbiavimui su rizikos kapitalo, turto valdymo, investiciniais fondais, verslo angelais, teisininkų kontoromis, konsultantais finansų klausimais ir visais kitais tiesioginių investicijų rinkos dalyviais.

Mūsų misija

Suvienyti RK industrijos profesinę kompetenciją ir vystyti bei propaguoti Lietuvos privataus ir rizikos kapitalo industriją.

Mūsų tikslai
  • Kurti standartus, siekti griežto jų laikymosi ir formuoti patirtį, skatinančią šios industrijos savireguliaciją;
  • Veikti kaip lobistams PK/RK susijusių klausimų atžvilgiu;
  • Vietos ir tarptautiniu mastu propaguoti rizikos kapitalą instituciniams investuotojams ir verslininkams;
  • Gilinti institucinių investuotojų žinias apie Lietuvos RK rinkos veiklą ir šios rinkos specialistų patirtį;
  • Skatinti tyrimus ir naujoves bendradarbiaujant su universitetais, įmonėmis ir kitomis suinteresuotomis institucijomis;
  • Skatinti Lietuvos kapitalo rinkos augimą, siekiant suteikti įmonėms kapitalą ir likvidumą.
Valdyba
Arvydas Soročka
Arvydas Soročka
Valdybos pirmininkas

Prieš prisijungdamas prie LitCapital komandos dešimt metų ėjo savo įkurtos valdymo ir finansų konsultavimo įmonės UAB SAVVIN vadovo pareigas. Arvydui vadovaujant SAVVIN sėkmingai įgyvendino kelis šimtus verslo konsultacijų ir finansų valdymo projektų bei padėjo klientų verslo plėtrai iš ES fondų ir kitų šaltinių pritraukti daugiau nei 150 milijonų litų. Arvydas pradėjo savo profesinę karjerą tarptautinėje audito kompanijoje Arthur Andersen 1997 m., vėliau dirbo kaip išorinis finansų direktorius UAB Philips Lietuva. Arvydas yra Baltic Institute of Corporate Governance absolventas, taip pat baigė verslo administravimo magistro studijas Kauno Technologijos Universitete.

Silvestras Tamutis
Silvestras Tamutis
Valdybos narys

Rizikos ir privataus kapitalo įmonės Practica Capital bendraįkūrėjas ir partneris, kurio įmonė investuoja į Baltijos šalių ankstyvos stadijos jaunas bei sparčiai augančias mažas ir vidutines įmones, turinčias ambicijų tapti regioninais, tarptautiniais ir globaliais žaidėjais ar siekiančias lyderiaujančių pozicijų savo nacionalinėse rinkose. Buvęs rizikos ir privataus kapitalo įmonės BaltCap investicijų direktorius bei investicinio banko Evli asocijuotas direktorius, turintis bendrą 19 metų patirtį finansų rinkose

Tadas Gudaitis
Tadas Gudaitis
Valdybos narys

UAB „Swedbank investicijų valdymas“ direktorius, turintis daugiau nei 13 metų patirties pensijų kaupimo, gyvybės draudimo ir investicijų valdymo srityse. Pastaruosius 9 metus Tadas Gudaitis dirba „Swedbank“. 2010 m. Vilniaus universitete jis apgynė ekonomikos mokslų daktaro disertaciją pensijų sistemos reformų tema.

Kornelijus Čelutka
Kornelijus Čelutka
Valdybos narys

Kornelijus Čelutka yra didžiausios rizikos ir privataus kapitalo įmonės BaltCap partneris. Anksčiau, Kornelijus buvo MTVP, regioninio rizikos kapitalo fondo partneris, bei dirbo Deutsche Bank technologijų investicinės bankininkystės grupėje Londone. Kornelijus Čelutka yra baigęs MBA studijas Berkeley California University Haas School of Business. Jis taip pat yra keletos visuomeninių organizacijų, tokių kaip Misija Sibiras, Vilniaus Maratonas, valdybos narys.

Arvydas Strumskis
Arvydas Strumskis
Valdybos narys

Verslo Angelų Fondas I vadovaujantis Partneris ir eilės portfelio įmonių valdybos narys nuo 2010 metų. Turi daugiau nei 15 metų privataus kapitalo fondų valdymo patirtį, virš 6 metų privataus investavimo ir verslų vystymo, bei 7 metų vadovybės konsultavimo patirtį.

A.Strumskis darbo patirtį sukaupė 1998-2005 metais dirbdamas Europos Plėtros ir Rekonstrukcijos banko įsteigto rizikos kapitalo Baltijos Po-Privatizavimo fondo, valdymo įmonės Scandinavian Baltic Development vienu iš partnerių.

2000-2006 metais A.Strumskis buvo UAB Narbutas ir Ko, AB Lietuvos energija, UAB Mabilta, Lords LB Asset Management, UAB Door Training and Consulting Baltic, UAB Itella it kitų valdybų narys.

Iki 1998 metų A. Strumskis vadovavo Siar-Bossard Lietuvos padaliniui, vėliau tapusiai Gemini Consulting bei 1997 metais vadovavo šios bendrovės filialui Ukrainoje. Pagrindiniai klientai buvo užsienio bendrovės ieškojusios strateginės plėtros Baltijos šalyse – Baltic Beverage Holding, Tamro, Statoil, Assi Domain, kitos Skandinavijos bei Prancūzijos bendrovės.

A.Strumskis baigė Vilniaus universteto Matematikos studijas ir Cap Gemini tarptautinę verslo mokyklą Paryžiuje.